Kurs specjalistyczny w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych klasy 7 (materiały promieniotwórcze)
Wymagania:
Ukończone 21 lat, posiadanie uprawnień po kursie podstawowym ADR , prawo jazdy, zdjęcie 3,5×4,5 cm
Czas trwania:
8 godzin lekcyjnych
Zakończenie:
Egzamin państwowy przeprowadzany przez Komisję powołaną przez Marszałka Województwa
Opis szkolenia:
Ukończenie kursu i zdanie egzaminu państwowego daje możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych kl. 7 – materiały promieniotwórcze. Uprawnienia wydawane na okres 5 lat.
Sprawdź
Pozostałe szkolenia
Szkolenie okresowe kierowcy
Zgodnie z dyrektywą 2003/59/WE oraz ustawą o transporcie drogowym każdy kierowca zawodowy zobowiązany jest do ukończenia, co 5 lat, szkolenia okresowego. Ukończenie szkolenia jest dokumentowane wydaniem Świadectwem Kwalifikacji Zawodowej i na jego podstawie wpisywany będzie w kolumnie 12 prawa jazdy kod 95 upoważniający do wykonywania zarobkowego przewozu rzeczy lub osób.
Ukończenie kursu i zdanie egzaminu państwowego daje możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych wszystkich klas z wyjątkiem materiałów wybuchowych (kl. 1) oraz materiałów promieniotwórczych (kl. 7) przewożonych w sztukach przesyłki lub luzem w kontenerze. Uprawnienia wydawane na okres 5 lat.
Ukończenie kursu i zdanie egzaminu państwowego daje możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych wszystkich klas z wyjątkiem materiałów wybuchowych (kl. 1) oraz materiałów promieniotwórczych (kl. 7) przewożonych w cysternie. Uprawnienia wydawane na okres 5 lat.
Ukończenie kursu i zdanie egzaminu państwowego daje możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych kl. 1 – materiałów i przedmiotów wybuchowych. Uprawnienia wydawane na okres 5 lat.
Kurs przygotowuje do państwowego egzaminu w zakresie uzyskania uprawnień do obsługi urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niebezpiecznych ADR. Uczestnicy kursu sami określają jakich klas towarów niebezpiecznych ADR dotyczyć mają uprawnienia.
Kurs przygotowuje do państwowego egzaminu w zakresie uzyskania uprawnień do napełniania zbiorników CNG, LNG lub wodorem zamontowanych w instalacjach zasilania pojazdów i statków żeglugi śródlądowej
Zgodnie z art. 15 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych „Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest obowiązany wyznaczyć na swój koszt co najmniej jednego doradcę do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych”. Obowiązek ten dotyczy m.in. przedsiębiorstw dokonujących załadunku, rozładunku lub przewozu towarów niebezpiecznych. Kurs przygotowuje do egzaminu państwowego w zakresie uzyskania uprawnień Doradcy ADR.
Zgodnie z art. 15 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych „Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest obowiązany wyznaczyć na swój koszt co najmniej jednego doradcę do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych”. Obowiązek ten dotyczy m.in. przedsiębiorstw dokonujących załadunku, rozładunku lub przewozu towarów niebezpiecznych. Kurs przygotowuje do egzaminu państwowego w zakresie uzyskania uprawnień Doradcy RID.
Umowa ADR w przepisie 8.2.3 nakazuje, by osoby, których obowiązki dotyczą przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, zostały przeszkolone w zakresie wymagań związanych z takim przewozem, stosownie do odpowiedzialności i obowiązków tych osób. Wymaganie to dotyczy osób takich jak: pracownicy zatrudnieni przez przewoźnika lub nadawcę, pracownicy dokonujący załadunku lub rozładunku towarów niebezpiecznych, pracownicy firm spedycyjnych lub wysyłkowych oraz kierowcy inni niż posiadający zaświadczenie ADR, zaangażowani w przewóz drogowy towarów niebezpiecznych.
Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym wskazanie w firmie zajmującej się transportem drogowym osoby z certyfikatem kompetencji zawodowych jest warunkiem niezbędnym do uzyskania licencji oraz wykonywania transportu drogowego. Kurs ma na celu przygotowanie do egzaminu państwowego w zakresie uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych.
Kurs służy omówieniu przepisów związanych z prowadzeniem ewidencji i rozliczania czasu pracy kierowców, stosowania przez kierowców przepisów związanych z czasem jazdy, przerwami i odpoczynkami oraz prawidłowej obsługi tachografów.
Kurs służy omówieniu zasad prawidłowego mocowania ładunków w transporcie drogowym, m.in. przepisów regulujących zasady zabezpieczania towarów, doboru odpowiednich metod i urządzeń do mocowania, prawidłowego rozmieszczania ładunków i zasad zabezpieczania ładunków w państwach Unii Europejskiej.